2013 WCDELITE DANCER NATIONAL CHAMPIONS FINAL SHOWDOWN 2013 DANCE OFF RESULTS
       

 

WCDELITE MINI DIVISION

CHAMPION
JULIAN SANCHEZ,
Dance Town

CHAMPION
CAMILA SCHWARZ,
Dance Town

1st RUNNER UP
RUBY CASTRO,
Dance Town

2nd RUNNER
UP LENNOX HOPKINS,
Evergreen Rhythmics


WCDELITE JUNIOR DIVISION

CHAMPION
D'ANGELO CASTRO,
Dance Town

1st RUNNER UP
TIMMY BLANKENSHIP,
Expressions/ City of Boulder

2nd RUNNER UP
GRAHAM FEENY,
Company C Dance Club

CHAMPION
MORGAN CLUNE,
Perseverance Dance Company

1st RUNNER UP
KEELY MEYERS,
Danceology

2ND RUNNER UP
LAUREN YAKIMA,
Noretta Dunworth School of Dance

WCDELITE TEEN DIVISION

CHAMPION
ADAM VESPERMAN,
Allegro Performing Arts Academy

1st RUNNER UP
NOAH FIELD,
Noretta Dunworth School of Dance

2nd RUNNER UP
JOSH COLVIN,
The Dynamic Dance Academy

CHAMPION
CASSIDY FULMER,
Revolution Dance Company

1st RUNNER UP
AMANDA CARBAJALES,
Dance Town

2nd RUNNER UP
MARIE SPIELDENNER,
Allegro Performing Arts Academy

WCDELITE SENIOR DIVISION

CHAMPION
RUDY ABREU,
Dance Town

1st RUNNER UP
MATTHEW ROGERS,
Danceology

2nd RUNNER UP
ELLIOTT TRAHAN,
Jill Listi Dance Studio

CHAMPION
NATALIE KIRK,
Revolution Dance Company

1st RUNNER UP
ADDIE BYERS,
CPD Intermix Co

2nd RUNNER UP
HALLIE TOLAND,
Company C Dance Club

 

The 2013 Pinnacle Cup Champion
“1940”
Company C Dance Club

 

 

MINI DIVISION

CHAMPION
OH SNAP WE LOVE TO TAP
Danceology

2ND PLACE
GREASE,
Dance Town

3RD PLACE
GIMME GIMME,
Noretta Dunworth School of Dance

4TH PLACE
GONE FISHIN,
Rugcutterz Danz Artz

5TH PLACE
CITY LIGHTS,
SAS Dance Studio

6TH PLACE
BETTER THAN YOU,
Company C Dance Club

7TH PLACE
I’LL BE WATCHING YOU,
Smittys Performing Arts Center

JUNIOR DIVISION

CHAMPION
TANGO WITH A TWIST, Dance Town

2ND PLACE
HERO,
Perseverance Dance Company

3RD PLACE
THE BLACK SHEEP,
Rugcutterz Danz Artz

4TH PLACE
LOUDER,
Noretta Dunworth School of Dance

5TH PLACE
WE ARE YOUNG,
Empower Dance Company

6TH PLACE
LIFE IS ROSY,
Company C Dance Club

7TH PLACE
MEAN,
The Dynamic Dance Academy


TEEN DIVISION

CHAMPION
BALLROOMANIA,
Dance Town

2ND PLACE
TIL KINGDOM COME,
Company C Dance Club

3RD PLACE
PARACHUTE,
Perseverance Dance Company

4TH PLACE
SOMETHING GOES RIGHT,
Allegro Performing Arts Academy

5TH PLACE
THE BUILD UP,
Northshore Academy of Dance

6TH PLACE
THEY ALL RAN AWAY,
Revolution Dance Company

7TH PLACE
SOME NIGHTS,
The Dynamic Dance Academy


SENIOR DIVISION

CHAMPION
1940,
Company C Dance Club

2ND PLACE
WELCOME TO THE 40’S,
Dance Town

3RD PLACE
TWICE,
Northshore Academy of Dance

4TH PLACE
YOU REALLY GOT A HOLD ON ME,
Revolution Dance Company

5TH PLACE
GAVE YOU ALL,
Danceology

6TH PLACE
CARRY ON,
The Dynamic Dance Academy

7TH PLACE
WHATCHA SAY,
CR Dancextreme Inc

Registration Forms | Tour Schedule | Workshop | Competition | National Finals | Faculty | Winners | Photo Gallery | Contact Us

All Rights Reserved. © 2009 West Coast Dance Explosion. | Site designed by PIE Design + Marketing.