DALLAS – November 16, 2018

MINI SINGLE SCHOLARSHIPS

ANIYAH WILEY, Flava Dance Company
MALIA PALMER, Cydni’s School of Dance
AVAH CANTU, Cindy’s School of Dance
MADEE PEARSON, Cindy’s School of Dance
ALLISON PRESSER, Tammy’s Dance Center

MINI YEAR LONG SCHOLARSHIPS

ABIGAIL ROBY, Kitty Carter’s Dance Factory

LYLA SHOONER, Cindy’s School of Dance

TRINITY GRIDSSBY, Cydni’s School of Dance

LANDRY EDWARDS, Cydni’s School of Dance

MINI NATIONAL SCHOLARSHIPS

MACY COOK, Cindy’s School of Dance

TAITE THOMAS, Kitty Carter’s School of Dance

JUNIOR SINGLE SCHOLARSHIPS

TAIA ROBINSON, Flava Dance Company

HATTIE LEWIS, Dian Clough West Dance Studio

LILLU STEPHANS, Ms Karen’s Dance Studio

CHLOE PERCIFIELD, Studio C Dance

ESSENCE SUMMERS, Flava Dance Company

JUNIOR YEAR LONG SCHOLARSHIPS

PARKER MOSLEY, Kitty Carter’s Dance Factory

LYLA GREENE, Cindy’s School of Dance

SKYLA PERALTA, DBK Dance and Performing Arts

JUNIOR NATIONAL SCHOLARSHIPS

MENLIE KNIGHT, Groundworks7

SADIE NERENBERG, Groundworks7

TEEN SINGLE SCHOLARSHIPS

LIZZIE CANAL, DBK Dance and Performing Arts

SAVANNAH JONES, Studio C Dance

CAMILLE VIDRINE, Dance Graphics

AUBREY HOURIGAN, Cindy’s School of Dance

TEEN YEAR LONG SCHOLARSHIPS

AVA BROOKS, Kitty Carter’s Dance Factory

GRACE MITCHELL, Studio C Dance

ALAENA WILLIAMS, Flava Dance Company

TEEN NATIONAL SCHOLARHSIPS

JULIE YEE, DBK Dance and Performing Arts

JASMINE SEEGMILLER, Cindy’s School of Dance

TEEN EDGE SCHOLARSHIPS

KAILAH JONES, Flava Dance Company

SENIOR SINGLE SCHOLARSHIPS

AVERY SAVAGE, Kitty Carter’s Dance Factory

KELLYN FLEMING, DBK Dance and Performing Arts

SENIOR YEAR LONG SCHOLARSHIPS

BAILEY PEICOTT, North Shore Dance Academy

SENIOR NATIONAL SCHOLARSHIPS

MADISON CARTER, Kitty Carter’s Dance Factory

SENIOR EDGE SCHOLARSHIPS

ISABELLA HERR, Studio C Dance

SENIOR BROADWAY DANCE CENTER SCHOLARSHIPS

CAROLINE HOLLOWAY, Groundworks7

MINI WCDELITE DANCER RUNNER UP

ISABELLA PORTER, KJ Dance

JAMAYA CUNNINGHAM, Flava Dance Company

JOCELYN STEPHANS, Flava Dance Company

EMMALYN CAPPS, Cydni’s School of Dance

AVERY WOOLLEY, Cindy’s School of Dance

MINI WCDELITE DANCERS

ANSLEY HARRIS, Dance Du Coeur

LUCY WALNE, Kitty Carter’s Dance Factory

CELIA JONES, DBK Dance and Performing Arts

MAYA ORDONEZ, Dance Du Coeur

CLAIRE MCMULLIAN, Kitty Carter’s Dance Factory

JUNIOR WCDELITE DANCER RUNNER UP

SHEA CARR, Studio C Dance

CAROLINE MANER, Birmingham Dance Theatre

RACHAEL MEZGER, Groundworks7

HUNTER HUCKIN, Groundworks7

CHELSEA MENDEL, Cindy’s School of Dance

FAITH DIFFIELD, Cindy’s School of Dance

BONNER RUFF, Kitty Carter’s Dance Factory

LILLIAN EDWARDS, Epic Dance Studio

ALYSSA DEBRUIN, Groundworks7

NAIDA DANIEL, Groundworks7

ZOE DEAL, Dance Du Coeur

MAIA KARMIS, Groundworks7

ELLIE NERENBERG, Groundworks7

JUNIOR WCDELITE DANCERS

AVA SEFCHECK, Houck Dance Studio

JISSELLE GARZA, Dance du Coeur

SOPHIE GARCIA, Groundworks7

KATE JOHN, Lanzi Academy of Dance

MACKENZIE JOHN, Lanzi Academy of Dance

ROBIN CRIGGER, Cindy’s School of Dance

HALLIE HANES, Dance Graphics

TEEN WCDELITE DANCER RUNNERS UP

STEPHAN NEWTON, Dian Clough West Dance Studio

MARLEY PARKER, DBK Dance and Performing Arts

LAUREN SHARPE, Groundworks7

TAMYRA ALLEN, DBK Dance and Performing Arts

EMMY WADE, Groundworks7

CAMPBELL SCHEER, Groundworks7

ABBY ALEXANDER, Groundworks7

GABI ROLLER, Dian Clough West Dance Studio

ABBEY STEGALL, DBK Dance and Performing Arts

SOPHIA PENNINGTON, Groundworks7

TEEN WCDELITE DANCERS

ASIA KAYANAN, Groundworks7

KAYCEE NIEVWENDYK, Groundworks7

HARLYN HOGAN, Ms Karen’s Dance Studio

PARKER WILLIAMS, Cydni’s School of Dance

C.C. CARO, Groundworks7

SENIOR WCDELITE DANCER RUNNERS UP

NATALIE MORRISON, Doubletake Dance Studio

SAMANTHA SENTELL, Cydni’s School of Dance

JULIA STAGER, Augusta West Dance Studio

BAILEY POE, Dian Clough West Dance Studio

SENIOR WCDELITE DANCERS

KYLAH HECKARD, DBK Dance and Performing Arts

MEKINNA KNIGHT, Groundworks7

QUYNH-AN NGUYEN, Cindy’s School of Dance

HOLLY LESKO, Houck Dance Studio

CAROLINE HOLLOWAY, Groundworks7

MINI OVERALL HIGH SCORE SOLO

SLIDE SOME OIL TO ME, Flava Dance Company

MINI OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP

TISKET A TASKET, Flava Dance Company

MINI CATALYST OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP

FREEWAY OF LOVE, Cydni’s School of Dance

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE SOLO

FIGURE 8, Groundworks7

JUNIOR CATALYST OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO

LAND OF 1,000 DANCES, Artists in Motion Dance Studio

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO

ANOTHER ONE BITES THE DUST, Groundworks7

JUNIOR CATALYST OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP

NAME GAME, Kitty Carter’s Dance Factory

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP

NO MOON, Groundworks7

JUNIOR CATALYST OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP

MY FRIEND, Kitty Carter’s Dance Factory

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP

VERIFIED, Groundworks7

MINI/JUNIOR ENTERTAINMENT AWARD

NAME GAME, Kitty Carter’s Dance Factory

TEEN OVERALL HIGH SCORE SOLO

BRAID, Groundworks7

TEEN OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO

WHAT IS COOL, Groundworks7

TEEN OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP

I WON’T, Groundworks7

TEEN OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP

MINE, Groundworks7

TEEN OVERALL HIGH SCORE LINE

HISTORY REPEATING, Cindy’s School of Dance

SENIOR OVERALL HIGH SCORE SOLO

NOTHINGNESS, Doubletake Dance Studio

SENIOR OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO

CALLING YOU, Doubletake Dance Studio

SENIOR OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP

THE ONLY ONE, Doubletake Dance Studio

TEEN/SENIOR ENTERTAINMENT AWARD

HOT, Groundworks7

HIGH POINT AWARD

I WON’T, Groundworks7

SOLOBLAST CHAMPION

BRAID, Groundworks7

DANCE GENRE CHAMPION

GROUNDWORKS7

TOP OVERALL HIGH SCORE STUDIO SHOWCASE PERFORMER

FOREST FIRES, Cydni’s School of Dance

THE ONLY ONE, Doubletake Dance Studio

I WON’T, Grounworks7