WCDE-New Online Registration system now available!

Studio Owners and Teachers!  You have probably noticed that we have launched a brand new website this season. We have had a temporary registration system in place while the developers have been at work on the final solution. We are excited to announce that we finally have the full online registration system now up and running! You can click on Workshop and/ or Competition registration on the WCDE website, and you will be directed to register and get a password to set up your details. This new system will make it easier for everyone to register for upcoming West Coast Dance Explosion conventions in 2015! Check it out!

 

Nolan Padilla; Assistant choreographer for Taylor Swift’s AMA performance this Sunday!

WCDE’s Nolan Padilla has been working hard the past week and a half as assistant choreographer for Taylor Swift’s American Music Awards performance this Sunday. We are thrilled that he will be with us in Frisco, TX this weekend so all of the dancers there can experience his awesome classes. After the convention we can all head home and catch the performance on TV. Good times!!:-) Congrats Nolan!!

images-9

FRISCO, TX WINNERS & SCHOLARSHIPS!

We had such a great time in Frisco, TX with all of the fabulous dancers, teachers and parents! A HUGE THANK YOU to everyone who supported WCDE this past weekend! The dancing was absolutely amazing!! Have a wonderful Thanksgiving and holiday season.
We are already looking forward to getting back on tour in 2015:-)

 FRISCO, TX/Nov. 22-23, 2014- WINNERS & SCHOLARSHIPS

MINI OVERALL HIGH SCORE SOLO, DOCK OF THE BAY, Club Dance

MINI OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP, PROM 2025, Dance Industry Performing Arts Center

MINI OVERALL HIGH SCORE PRODUCTION, DIVE IN THE POOL, Dance Industry Performing Arts Center

 

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE SOLO, YELLOW DRESS, Balance Dance Studio

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO, LITTLE SHADOW,Balance Dance Studio

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP, MOVING STEADY, Dance Industry Performing Arts Center

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP, GO GET IT, Dance Industry Performing Arts Center

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE LINE, UGLY HEART, Jill Listi Dance Studio

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE PRODUCTION, JETSETTERS, Jill Listi Dance Studio

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE EXTENDED TIME PRODUCTION, CABARET, Jill Listi Dance Studio

 

MINI / JUNIOR ENTERTAINMENT AWARD, YELLOW POLKA DOT BIKINI, Cindys School of Dance

 

TEEN OVERALL HIGH SCORE SOLO, FOR ALL WE KNOW, Dance Industry Performing Arts Center

TEEN OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO, LOCKED IN, Cindys School of Dance

TEEN OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP, ALWAYS ON MY MIND, Dance Industry Performing Arts Center

TEEN OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP, MAN LIKE THAT, Dance Industry Performing Arts Center

TEEN OVERALL HIGH SCORE LINE, SHE MADE ME LOVE, Dance Industry Performing Arts Center

TEEN OVERALL HIGH SCORE EXTENDED TIME PRODUCTION, WAIT UNTIL ITS YOUR TURN, Dance Industry Performing Arts Center

 

SENIOR OVERALL HIGH SCORE SOLO, A DAY OF A LIFE, Dance Industry Performing Arts Center

SENIOR OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP, IN ALL OF US, Dance Industry Performing Arts Center

SENIOR OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP, JUNGLE, Dance Industry Performing Arts Center

 

TEEN / SENIOR ENTERTAINMENT AWARD, DANCE OF NO REGRETS, International Conservatory of the Performing Arts

 

HIGH POINT AWARD, MAN LIKE THAT, Dance Industry Performing Arts Center

 

REGIONAL DANCE GENRE CHALLENGE CUP WINNER, Dance Industry Performing Arts Center

 

STUDIO SHOWCASE-FRISCO, TX

MAN LIKE THAT, Dance Industry Performing Arts Center

CABARET, Jill Listi Dance Studio

UNTITLED, Cindys School of Dance

 

SCHOLARSHIPS

 

MINI TAP SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

ALEXA KIEFNER, Jill Listi Dance Studio

 

MINI SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIPS

AVA OTWELL, Dance Industry Performing Arts Center

FRANKIE LEONI, Studio C Dance

LONDYN MENARD, Jill Listi Dance Studio

SUTTON WILLIS, Premiere

ANNDREA TSAI, Cindys School of Dance

SOPHIA WHEELER, KJ Dance

 

MINI YEAR LONG CONVENTION SCHOLARSHIPS

KATE LO, Cindys School of Dance

ELLA HENDRICKS, Prodigy Dance

TAIA ROBINSON, Independent

 

MINI NATIONAL FINALS SCHOLARSHIP

AINSLEY LANDRY, Jill Listi Dance Studio

 

JUNIOR BALLET SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

BELLA RUIZ, Tucson Dance Academy

 

JUNIOR TAP SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

HALEY BECK, Dance Industry Performing Arts

 

JUNIOR SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIPS

EMILY SHEPARD, Cindys School of Dance

JASMINE THOMPSON, FLAVA Dance Company

JULIANA DUONG, Power House of Dance

TAELOR ANDREWS, FLAVA Dance Company

LIBERTY WILLIAMS, Impact Dance

SASHA BENNER, Cindys School of Dance

TIANA WATSON, Dance Industry Performing Arts Center

NOAH WOOD CLAIBORNE, FLAVA Dance Company

MATILDA SOLIS, Balance Dance Studios

 

JUNIOR YEAR LONG CONVENTION SCHOLARSHIPS

DINA DAVIS, FLAVA Dance Company

AVA ARBUCKLE, Prodigy Dance

KENDAL DANIEL, Dance Industry Performing Arts Center

REESE GAIKO, Cindys School of Dance

JASMINE SEEGMILLER, Cindys School of Dance

KORI NELSON, Dance Industry Performing Arts Center

ALONI BUTLER, Jill Listi Dance Studio

LANDRI PERKINS, Dance Industry Performing Arts Center

LAUREN ROTHERT, Dance Industry Performing Arts Center

SETON HULIN, Jill Listi Dance Studio

 

JUNIOR NATIONAL FINALS SCHOLARSHIP

DELANEY BOGGAN, Dance Industry Performing Arts Center

TAYLOR MONTZ, Jill Listi Dance Studio

CAMRYN GUARINO, Jill Listi Dance Studio

 

TEEN BALLET SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

SHADDEN HASHEM, Artistry In Motion

 

TEEN HIP HOP SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

CAITLIN BEANAN, Dance Connection Las Vegas

 

TEEN SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIPS

TAYLER WICKMAN, KJ Dance

JULISSA GARCIA, Tammie Locklars Dance Studio

MADISON GOODMAN, KJ Dance

CHASLYN DONOVAN, KJ Dance

BIANCA BROCK, International Conservatory of Performing Arts

ANNA WAY, Jill Listi Dance Studio

ABBY CASTORA, KJ Dance

TAYLOR CORONADO, Cindys School of Dance

TEA PEREZ, International Conservatory of Performing Arts

ALYSSA PARK, Platinum Dance Center

 

TEEN YEAR LONG CONVENTION SCHOLARSHIPS

GIANA SCATTINI, Dance Industry Performing Arts Center

MIKAYLA PHAM, Balance Dance Studio

SAVANNAH POLLOCK, International Conservatory of Performing Arts

ASHLEY BROWN, Independent

KELSEY BACIC, International Conservatory of Performing Arts

 

TEEN NATIONAL FINALS SCHOLARSHIP

QUYNH AN NGUYEN, Cindys School of Dance

JADA GERMAN, PRODIGY DANCE

 

TEEN EDGE PERFORMING ARTS CENTER SCHOLARSHIP

ADDYSON JACKSON, Independent

 

SENIOR BALLET SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

KAYLIN STURTEVANT, Dance Industry Performing Arts Center

 

SENIOR SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIPS

CHRISTIAN NEVAREZ, Independent

 

SENIOR YEAR LONG CONVENTION SCHOLARSHIPS

HANA ALFORD, KJ Dance

KEATEN OLSON, Prodigy Dance

 

SENIOR NATIONAL FINALS SCHOLARSHIP

ANDREA SALINAS, International Conservatory of Performing Arts

ALLYCE COMEAUX, Jill Listi Dance Studio

 

SENIOR EDGE PERFORMING ARTS CENTER SCHOLARSHIP

ELLEN GRINKE, Kitty Carters Dance Factory

 

MINI WCDELITE DANCERS

KALI KNEWITZ, Dance Industry Performing Arts Center

LAUREN RHIMIZADEH, Dance Industry Performing Arts Center

WHITNEY STEWART, Ms Karens Dance Studio

ALEXIS ADAIR, Club Dance

SUMMER OHAUER, Club Dance

ALLY BARTEK, Balance Dance Studio

 

JUNIOR WCDELITE DANCERS

JOZIAH GERMAN, Prodigy Dance

OLIVIA BELL, Dian Clough West Dance Studio

OLIVIA WALL, International Conservatory of Performing Arts

SOPHIE STOCKSTILL, Jill Listi Dance Studio

JANE DICKSON, Dance Impressions

ANNA HEBERT, Jill Listi Dance Studio

ASHTON BENN, KJ Dance

MORGAN LOCKE, KJ Dance

MARLEY BLANCHARD, Jill Listi Dance Studio

SOFIA MONTEMAYOR, Dance Industry Performing Arts Center

LIA SHIVERS, Jill Listi Dance Studio

JACQUELINE JANKOVSKY, Dance Industry Performing Arts Center

GRACE MARCUM, Dance Institute Performance Academy

 

TEEN WCDELITE DANCERS

COREY KARP, Tucson Dance Academy

LUKE QUALLS, Balance Dance Studio

OLIVIA VANDERSLICE, Dance Industry Performing Arts Center

JOEI JACOB, Jill Listi Dance Studio

EMMA SUTHERLAND, Independent

MACKENZIE BESSNER, KJ Dance

MYKAYLA HICKS, Dance Industry Performing Arts Center

TORI JENNINGS, International Conservatory of Performing Arts

OLIVIA BROWNE, Dance Industry Performing Arts Center

ERIN BROTHERS, International Conservatory of Performing Arts

 

SENIOR WCDELITE DANCERS

ELLIOTT TRAHAN, Jill Listi Dance Studio

MICHAEL GARCIA, Dance Industry Performing Arts Center

HALEY SMITH, KJ Dance

MARYSSA BUFFANO, KJ Dance

MILAN BUTLER, Jill Listi Dance Studio

BROOKE THIMMIG, International Conservatory of Performing Arts

EMMA WALL, Independent

ALEX BROOKS, Dance Industry Performing Arts Center

MONTANA DALTON, Dance Industry Performing Arts Center

ILANA LEMACK, Dance Industry Performing Arts Center

JOI WARE, Dance Industry Performing Arts Center

KELSEY GARDINER, KJ Dance

83641ca9da364065b97774cd93787d2a

NEW ORLEANS WINNERS & SCHOLARSHIPS!

THANK YOU NEW ORLEANS! What a way to kick off the new season! Tons of talented dancers who were energized and inspired. Thanks to all of the teachers, parents and students that came from near and far, who made this such an amazing first convention on tour!! Keep up the great work!

 

NEW ORLEANS/NOV 1-2, 2014  COMPETITION & SCHOLARSHIP RESULTS

MINI OVERALL HIGH SCORE SOLO, FINALLY HOME, A Touch of Class Performing Arts

MINI OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO, IM READY, Dance Attitudes

MINI OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP, COOKIE DANCE, Datas Dance Dynamics

MINI OVERALL HIGH SCORE PRODUCTION, ECHA PA LANTE, Debbies School of Dance

 

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE SOLO, WITH YOU, Loren Fenerty Dance Factory

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO, VIVE LE SWING, Debbies School of Dance

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP, WAKING DREAMS, Jean Leigh Academy of Dance

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP, THAT POWER, Datas Dance Dynamics

JUNIOR OVERALL HIGH SCORE PRODUCTION, KILLA, Debbies School of Dance

MINI/JUNIOR ENTERTAINMENT AWARD, BANG BANG, Debbies School of Dance

 

TEEN OVERALL HIGH SCORE SOLO, SUSPENDED, Jean Leigh Academy of Dance

TEEN OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO, IN THE BUILDING, Debbies School of Dance

TEEN OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP, LOVE IS A BATTLEFIELD, NorthShore Academy of Dance

TEEN OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP, THE ONE THAT GOT AWAY, The Dance Factory

TEEN OVERALL HIGH SCORE LINE, SUMMERTIME, Debbies School of Dance

 

SENIOR OVERALL HIGH SCORE SOLO, COME SOON, Revolution Dance Company

SENIOR OVERALL HIGH SCORE DUO/TRIO, RED FOOTBALL, Debbies School of Dance

SENIOR OVERALL HIGH SCORE SMALL GROUP, TAKE CONTROL, NorthShore Academy of Dance

SENIOR OVERALL HIGH SCORE LARGE GROUP, WE DONT EAT, NorthShore Academy of Dance

TEEN/SENIOR ENTERTAINMENT AWARD, MAD WOMEN, NorthShore Academy of Dance

 

HIGH POINT AWARD, WAKING DREAMS, Jean Leigh Academy of Dance

 

DANCE GENRE CHALLENGE CUP CHAMPION, Debbies School of Dance

 

STUDIO SHOWCASE -NEW ORLEANS

COOKIE DANCE, Datas Dance Dynamics

KILLA, Debbies School of Dance

WAKING DREAMS, Jean Leigh Academy of Dance

 

MINI BALLET SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

AVA WELCH, A Touch of Class Performing Arts

 

MINI TAP SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

CENIYAH SAMPSON, Jean Leigh Academy of Dance

 

MINI SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIPS

ALYSE HUGUET, Jean Leigh Academy of Dance

WILLIAM HUGUET, Jean Leigh Academy of Dance

DEASIA JONES, Debbies School of Dance

ISABELLA MARTIN, Datas Dance Dynamics

 

MINI YEAR LONG CONVENTION SCHOLARSHIPS

ANNA WATSON, Debbies School of Dance

MOLLY BALDWIN, Xpress Dance Company

 

MINI NATIONAL FINALS SCHOLARSHIP

REAGAN ACOSTA, NorthShore Academy of Dance

 

MINI ELITE DANCERS

GRACE WIDBERGER, Debbies School of Dance

ANNA MEDINE, DeFrances Academy of Dance

ELLA SAUNDERS, Jean Leigh Academy of Dance

ANNABELLE MACK, A Touch of Class Performing Arts

ASHTON HOLLEMAN, Jean Leigh Academy of Dance

MORGAN JREECE, NorthShore Academy of Dance

 

JUNIOR BALLET SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

LAUREL LABORDE, Dance Attitudes

 

JUNIOR HIP HOP SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

VICTORIA BLAKELY, Debbies School of Dance

 

JUNIOR TAP SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

ALAINA ROMAGUERA, Datas Dance Dynamics

 

JUNIOR SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIPS

AVERY WATTS, Baton Rouge Dance Connection

CLAIRE PLAISANCE, NorthShore Academy of Dance

KAYLEIGH COLLINS, NorthShore Academy of Dance

EVELYN CARLEY, Revolution Dance Company

 

JUNIOR YEAR LONG CONVENTION SCHOLARSHIPS

EMILY DOZIER, Jean Leigh Academy of Dance

EMMA HUGUET, Jean Leigh Academy of Dance

LONDYN WEDERSTRANDT, Revolution Dance Company

TEDDY MIELKE, Dance Connection 2

GABRIELLE WOODALL, Jean Leigh Academy of Dance

 

JUNIOR NATIONAL FINALS SCHOLARSHIP

ABBIE SIMMONS, Debbies School of Dance

SOPHIA HAMEL, NorthShore Academy of Dance

 

JUNIOR ELITE DANCERS

MARCEL CAVALIERE, Loren Fenerty Dance Factory

EMILY CLARK, Loren Fenerty Dance Factory

LINDSEY SCHEIBE, Datas Dance Dynamics

FAITH HUGUET, Jean Leigh Academy of Dance

AUTUMN DORSA, Jean Leigh Academy of Dance

ISABELLA RAYBORN, A Touch of Class Performing Arts

AMAYA MOORE, Dancers Pointe

JACI ACAIN, Dancers Pointe

MAKKI STAFFORD, Revolution Dance Company

JOELLE ZOGHBY, Debbies School of Dance

CLAIRE TATE, Jean Leigh Academy of Dance

ALLY SERIGNE, Revolution Dance Company

 

TEEN BALLET SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

GRACE VANETTI, Innovation Dance Co

 

TEEN HIP HOP SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

BROOKLYN HAWSEY, Xpress Dance Company

 

TEEN TAP SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

ANNA LEVEUNE, Baton Rouge Dance Connection

 

TEEN SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIPS

LANDRY RASE, NorthShore Academy of Dance

BRIANNA COBURN, Debbies School of Dance

KAROLINE COPELAND, Debbies School of Dance

AVA MOMENZADEH, Revolution Dance Company

ZOE TENNER, Birmingham Dance Theatre

 

TEEN YEAR LONG CONVENTION SCHOLARSHIPS

EMMA KING, NorthShore Academy of Dance

KELLY KIMBRELL, Powell Moise

MCCALL HUNDLEY, NorthShore Academy of Dance

MAYCEE BOURG, Datas Dance Dynamics

ELEANOR MCKILLOP TAGUE, Revolution Dance Company

 

TEEN NATIONAL FINALS SCHOLARSHIP

GRACE GUZAN, NorthShore Academy of Dance

 

TEEN EDGE PERFORMING ARTS CENTER SCHOLARSHIP

HARLEIGH LANDRY, The Dance Factory

 

TEEN BROADWAY DANCE CENTER SCHOLARSHIP

VICTORIA FINKLEY, Debbies School of Dance

 

TEEN ELITE DANCERS

JARVIS LANGSTER, The Dance Factory

PAYTON JOHNSON, Jean Leigh Academy of Dance

EMMA GRANIER, Jean Leigh Academy of Dance

KENNEDY WALKER, Taris School of Dance

ELISE SOUDELIER, Gerald Dishmans Academy of Dance

NATALIE SUNSERI, Dancers Pointe

THOMIA GARNER, NorthShore Academy of Dance

VICTORIA PEACE, NorthShore Academy of Dance

 

SENIOR TAP SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIP

EMMA MCDERMOTT, Jean Leigh Academy of Dance

 

SENIOR SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIPS

TEDDI RAYBORN, A Touch of Class Performing Arts

 

SENIOR SINGLE CONVENTION SCHOLARSHIPS

MARY LEGENDRE, Datas Dance Dynamics

EMMA SINGLETARY, Baton Rouge Dance Connection

 

SENIOR YEAR LONG CONVENTION SCHOLARSHIPS

KATIE COPELAND, Debbies School of Dance

REBECCA GIGLIO, Powell Moise

LEAH WHITICKER, Xpress Dance Company

 

SENIOR NATIONAL FINALS SCHOLARSHIP

MADISON MCCOWN, Debbies School of Dance

ALEXANDRA ZIMMERMAN, Gerald Dishmans Academy of Dance

 

SENIOR EDGE PERFORMING ARTS CENTER SCHOLARSHIP

AHKENYA LARD, Broadway South Dance

 

SENIOR BROADWAY DANCE CENTER SCHOLARSHIP

ABBI LANDWEHR, NorthShore Academy of Dance

 

SENIOR ELITE DANCERS

ZACKERI LANDRY, The Dance Factory

VERNON BROOKS, Loren Fenerty Dance Factory

ALEX RICHARD, Gerald Dishmans Academy of Dance

CASSIDY FULMER, Revolution Dance Company

CARLI NEWELL, Studio D

ALLIE AMEDEE, Revolution Dance Company

CHRISTINE MIRANDA, Jean Leigh Academy of Dance

PAYTON IBOS, NorthShore Academy of Dance

photo_NewOrleans